transforming tomorrow
ArcelorMittal Europe – Flat Products
ArcelorMittal Poland

Nasza stal buduje Twój świat.

Znajdziesz ją także w swoim samochodzie, w swojej pralce, lodówce i mikrofalówce.

Inwestujemy, by produkcja była bardziej przyjazna środowisku.

W ubiegłym roku w krakowskiej hucie za ponad pół miliarda złotych unowocześniliśmy nasze instalacje.

W hucie w Dąbrowie Górniczej za 700 mln złotych modernizujemy systemy odpylania w stalowni i spiekalni oraz elektrociepłownię.

W Zdzieszowicach uruchomiliśmy nowy wydział węglopochodnych za 200 mln złotych.

Media

Page tools
Drukuj
Ulubione 
Publikuj
FacebookTwitter

News

15.11.2018 Kategoria: 2018

Stalowe święto dla wielu branż

Rano budzimy się do dźwięku budzika, pijemy kawę z ekspresu, zamykamy drzwi na klucz, do pracy dojeżdżamy samochodem, tramwajem, pociągiem, mijamy mosty, wieżowce, stadiony, dworce. We wszystkich tych przedmiotach wykorzystana jest stal. Spróbujmy wyobrazić sobie dzień bez stali: to raczej we współczesnym świecie i ze współczesnymi przyzwyczajeniami byłoby bardzo trudne. Stal w końcu doczekała się swojego święta. 14 listopada w Warszawie odbył się pierwszy Dzień Stali zorganizowany w ramach programu Buduj ze Stali. I to właśnie stal w budownictwie była motywem przewodnim spotkania. Jak na prawdziwe święto przystało, uhonorowali je najznakomitsi goście ze świata nauki i biznesu.

Wśród przedstawicieli nauki byli między innymi prof. dr hab. inż. architektury Ewa Kuryłowicz z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, dr inż. Wioleta Barcewicz z Politechniki Warszawskiej, dr hab. inż. Wojciech Lorenc z Politechniki Wrocławskiej, doc. dr inż. arch. Janusz Marchwiński, WSEiZ, a także dr inż. Oleksij Kopyłow z Instytutu Techniki Budowlanej. Biznes reprezentowali miedzy innymi Tomasz Plaskura, dyrektor sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią, ArcelorMittal Europe - wyroby płaskie, Piotr Olgierd Korycki, pełnomocnik zarządu ds. wdrożeń, Pruszyński sp. z o.o, Zbigniew Miodowski, prezes zarządu ZinkPower Szczecin sp. z o.o., Andrzej Kaczan, prezes zarządu Mostostal Kraków S.A., Bartłomiej Baudler, dyrektor zarządzający Kersten Europe. Wśród słuchaczy spore grono stanowili studenci budownictwa i architektury.

W powitalnym wystąpieniu dr. inż. Wioleta Barcewicz powiedziała, że jest to święto sympatyków konstrukcji stalowych, wspaniała okazja umożliwiająca integrację różnych środowisk: architektów, inżynierów budownictwa, studentów, kadry akademickiej.

Innowacyjne rozwiązania stalowe w architekturze

Co chwilę słyszymy o nowych kierunkach, trendach wytyczanych przez specjalistów w różnych dziedzinach życie, rozwój cywilizacyjny nigdy nie był tak szybki jak teraz, co chwilę coś usprawniamy, udoskonalmy, wymyślamy. To daje wiele okazji, które należy wykorzystać, aby nie pozostać w tyle. I o takiej szansie mówił Tomasz Plaskura dyrektor sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią, ArcelorMittal Europe - wyroby płaskie. – Innowacyjność i rozwój idą w parze. Współczesne budownictwo również musi nadążać za nowymi trendami. Budynki projektowane są w taki sposób, aby nie tylko zapewnić bezpieczeństwo, ale również zadbać o komfort przebywających w nim osób.

Tomasz Plaskura przedstawił nową koncepcje firmy ArcelorMittal na inteligentne rozwiązania w budownictwie pod nazwą Steligence®, umożliwiającą architektom, inżynierom konstrukcję budynków nowej generacji dbając o zrównoważony cyklu życia budynków.

Steligence® to holistyczne podejście, w którym wszystkie aspekty projektu rozpatrywane są w sposób zintegrowany, jako część całości. Dlatego tak ważny jest dialog pomiędzy architektami i inżynierami, nie tylko po to, aby zdobyć fachową wiedzę, ale by wzmocnić współpracę pomiędzy ekspertami. Co więcej, koncepcja Steligence® zakłada, że wykorzystanie najlepszych możliwych technologii, a także modułowa budowa elementów stalowych w budynkach pozwoli na zwiększenie efektywności w projektowaniu, budowaniu i możliwościach konfiguracyjnych budynków w porównaniu z tradycyjnymi metodami budownictwa.   

Dodatkowo, ponieważ stal można poddawać recyklingowi w nieskończoność, koncepcja Steligence® daje architektom możliwość rozważenia już na samym początku procesu projektowania takich kwestii jak cykl życia budynku, możliwość recyklingu, ponownego wykorzystania budynku i jego elementów.

To nowe podejście ArcelorMittal do budownictwa powstało dzięki postępowi w technologii, która sprawia, że stal staje się bardziej atrakcyjna dla budownictwa niż wcześniej. To krok milowy jeśli chodzi o zastosowanie stali w budownictwie. Dlatego koncepcja Steligence® ma potencjał, by przynieść wiele korzyści. Znaczące będą zmniejszone koszty budowy - mówił Tomasz Plaskura. - Nowa siedziba ArcelorMittal, która powstaje w Luksemburgu, będzie właśnie żywym przykładem zastosowania tej koncepcji – dodaje.

O tym, że stal to wspaniały materiał do tworzenia funkcjonalnych, ale i estetycznych konstrukcji, mówił również Bartłomiej Baudler, dyrektor zarządzający Kersten Europe sp. z o.o., pokazując przykłady wykorzystania elementów giętych w architekturze. Imponującą konstrukcją jest właśnie powstający budynek Dubaj Plaza Expo 2020, a obiektami które powstały przy wykorzystaniu łuków giętych na gorąco w Polsce są między innymi dworzec w Gliwicach, stadion narodowy w Warszawie.

Citius-Altius-Fortius (szybciej, wyżej, mocniej)

O tym, jak za sprawą stali człowiek stara się budować szybciej, wyżej mocniej (motto Igrzysk Olimpijskich), ścigając swoje marzenia, opowiadała profesor Ewa Kuryłowicz jednocześnie przedstawiając projekty swojego autorstwa, w których wykorzystano stal.

To motto bardzo wpisuje się w kolejne projekty, o których była mowa podczas konferencji. To między innymi budowa sarkofagu w Czarnobylu, o której opowiadał prezes Mostostalu Kraków S.A. Andrzej Kaczan oraz nowoczesne mosty z wykorzystaniem konstrukcji stalowych, o których mówił dr hab. inż. Wojciech Lorenc.

- Bardzo się cieszę, że wydarzenie takie jak Dzień Stali zostało zorganizowane, a my mogliśmy brać w nim udział. Niezmiernie ważne jest, aby na tego typu spotkania przychodzili ludzie z różnych środowisk, architekci, inżynierowie, studenci, gdyż to pomoże nam czerpać od siebie nawzajem inspiracje. My już o tym wiemy, że stal to wspaniały materiał do tworzenia funkcjonalnych i estetycznych konstrukcji, ważne jest aby zarażać innych pasją do wyboru konstrukcji stalowych, bo stal jest piękna – podsumował spotkanie Tomasz Plaskura, dyrektor sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią, ArcelorMittal Europe- wyroby płaskie.